Siparişimin sevk edilip edilemediğini nasıl görebiliyorum?

Siparişinizi depomuzdan gönderdikten hemen sonra, bir sipariş onay e-postası ve paketinizin takip numarasını alacaksınız. Bu sipariş onayı, paketinizin sevk edildiğinin kanıtıdır. Paketinizin gönderilmesi hakkında herhangi bir bilgi almadıysanız, lütfen spam klasörünüzün yanı sıra e-posta adresinizi de kontrol edin.

Hangi ödeme seçeneklerini sunuyorsunuz?

Kredi kartı, Paypal, anında havale veya banka havalesi ile siparişi tamamlamayı seçebilirsiniz. Sizin için mümkün olan tüm ödeme seçenekleri sipariş işlemi sırasında görüntülenir.

Hasarlı Ürünler: – DHL notu ile ürünün ve ambalajınızın resmini çekin – Bize e-posta ile resimleri gönderin:  admin@mamaundbabywelt.de – Sorununuzla en hızlı şekilde ilgileneceğiz ve yeni ürününüzü teslim edeceğiz.

Cayma hakkı nedir?

Herhangi bir sebep olmaksızın on dört gün içinde bu sözleşmeden cayma hakkına sahipsiniz. Cayma süresi, sizin veya taşıyıcı olmayan sizin adınıza üçüncü bir şahsın son malları teslim aldığı günden itibaren on dört gündür. Cayma hakkınızı kullanmak için, (Celal Bozyel, Hindenburgdamm 94  Berlin   12203 ) admin@mamaundbabywelt.de) bu sözleşmeden açık bir beyanla (örn. posta veya e-posta yoluyla gönderilen bir mektup) yoluyla çekilme kararınızı bize bildirmeniz gerekir. Cayma süresine uymak için, cayma süresinin bitiminden önce cayma hakkının kullanılmasına dair bildirim göndermeniz yeterlidir.

Cayma hakkının sonuçları nelerdir?

Bu sözleşmeden caymanız durumunda, teslimat maliyetleri de dahil olmak üzere sizden alınan tüm ödemeleri (bize sunulan en ucuz standart teslimat dışında bir teslimat türü arasından seçim yaptığınızdan kaynaklanan ek maliyetler hariç) size, açıklanmayan ve bu sözleşmeyi iptal ettiğinize ilişkin bildirimin alındığı günden itibaren en geç on dört gün içinde geri ödeyeceğiz. Bu geri ödeme için, aksi açıkça kabul etmedikçe, orijinal işlem için kullandığınız ödeme nin aynısını kullanacağız; bu geri ödeme için herhangi bir ücret tahsil edilmeyecektir. Ürünleri geri alana kadar veya ürünleri iade ettiğinize dair kanıt sağlayana kadar (hangisi daha önce ise) geri ödemeyi reddedebiliriz. Ürünler derhal ve her halükarda, bu sözleşmenin feshi konusunda bize bildirdiğiniz günden itibaren en geç on dört gün içinde iade edilmelidir. Ürünlerin ondört günlük sürenin bitiminden önce gönderilmesi durumunda son tarih karşılanır. Ürünleri iade etme masraflarını siz taşımaktasınız. Bu değer kaybı, ürünün niteliğini, özelliklerini ve işleyişini kontrol etmek için gerekli olmayan ürünlerin taşınmasından kaynaklanıyorsa, ürünlerin değer kaybını ödemek ile mümkündür. Cayma hakkı aşağıdaki sözleşmeler için mevcut değildir: – Hızlı bir şekilde bozulabilecek veya son kullanma tarihi hızla aşılacak ürünlerin teslimine yönelik sözleşmeler. – Sağlık koruma veya hijyen nedeniyle, teslimden sonra mührü çıkarılmışsa iadeye uygun olmayan mühürlü ürünlerin tedarikine yönelik sözleşmeler.

Nasıl iptal edebilirim?

Lütfen e-posta ile iade talep edin. Notu bastırın ve paketin üzerine yapıştırın. Kolinizi bırakmak için yakınınızdaki bir kargo veya DHL’i kullanın.

 

Param nasıl iade edilecek?

 

Param nasıl iade edilecek?İade gönderiminin alınmasından sonraki 14 gün içinde sevkiyat masrafları dahil iade değerini iade edeceğiz. İadeler, önceden satın almak için kullandığınız ödeme yöntemi kullanılarak yapılacaktır.

İndirim kodum neden çalışmıyor?

 

Bir indirim kodu aldıysanız ancak bu işlem için işe yaramazsa, indirim kodu minimum primlere, son kullanma tarihine veya tüm ürün yelpazesine tabi olabileceğinden lütfen indirim kodunun koşullarını kontrol edin. İndirim kodu kullanmak için tüm koşullar duyurulacaktır.