Çörek Otu Yağının Süper Bir Tamamlayıcı Yapan 8 Faydası

Çörek Otu Yağının Süper Bir Tamamlayıcı Yapan 8 Faydası

Bu günlerde her zaman refah dünyamızı sallayabilecek bazı heyecan verici takviyeler var ve çörek otu yağı, insanların ilgisini en üst düzeye çıkarmak için listedeki en yenilerden. Ama bu konuşmada yeniyseniz ve çörek otu yağının ne olduğunu merak ediyorsanız? Ve daha da iyisi, çörek otu yağının şişelenmiş veya kapsülize edilmiş her şeye kıyasla onu bu kadar özel kılan gerçek faydaları nelerdir, doğru yere geldiniz.
Resmi olarak konuşursak, çörek otu yağı Güneybatı Asya, Orta Doğu ve Güney Avrupa’da yetişen küçük çiçekli bir bitki olan Nigella sativa bitkisinin meyvesinden çıkarılır. Ve bir süredir ortalıkta: Hindistan’da ortaya çıkan bütünsel bir tıp uygulaması olan Ayurveda’da ve Güney ve Orta Asya’da geleneksel olarak Müslüman kültürlerinde uygulanan Unani Tibb tıbbında yaygın olarak kullanılmaktadır. Supernatural’ın kurucusu ve bitki uzmanı Rachelle Robinett, çörek otu yağı kullanımının 1600’lü yıllara dayandığını söyledi.

 

Robinett, “Çörek otu ve çörek otu olarak da bilinir” diyor. “Çörek otu, çörek otu veya düğün çiçeği ailesinin bir üyesidir ve aynı zamanda mükemmel bitkilerdir, ancak çörek otu yağından farklı faydalara sahiptir. Zor iklimlerde veya koşullarda yetişen ve doğal savunma mekanizmaları geliştiren birçok bitki gibi, Çörek otu da bunları bize aktarır. Renk yeterince ikna edici değilse, bu bir süper besindir.

 

Çörek otu yağının sağlığa faydaları

1. Antioksidan bakımından zengindir.

BZ Nutrition’ın sahibi RD kayıtlı diyetisyen Brigitte Zeitlin, “Bu antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikallerin zararlarından korumaya yardımcı oluyor” diyor. Özellikle, çörek otu yağı, akciğerler için iyi olan, antienflamatuar ve hepatoprotektif olan güçlü bir bileşen olan timokinon açısından zengindir (okuyun: karaciğere zarar gelmesini önlemeye yardımcı olur).

2. İltihapla savaşmaya yardımcı olur

Çörek otu yağının anti-enflamatuar faydaları için antioksidanlara güvenebilirsiniz. Zeitlin, “Vücuttaki iltihaplanmayla savaşmaya yardımcı olabilir, kalp hastalığı, diyabet ve Alzheimer hastalığı gibi belirli kronik hastalıkların riskini azaltabilirler” diyor. Ayrıca bazı kanser riskini azaltabileceğinden bahsediyor; bunların arasında kan kanseri, kolon kanseri, akciğer kanseri var.

Avicenna Journal of Phytomedicine’de yayınlanan küçük bir çalışma, çörek otu yağının romatoid artritli hastalarda oksidatif stresi nasıl etkilediğini araştırdı. Araştırmacılar 42 deneği iki gruba ayırdı – biri plasebo, diğeri günde iki kez çörek otu yağı aldı – ve sekiz hafta sonra takviye tüketenlerde iltihaplanma ve oksidatif streste bir iyileşme buldular. Çalışmanın boyutu göz önüne alındığında tam olarak kesin olmasa da, sonuçlar umut vericidir.

3. Solunum sağlığına iyi gelir

Bu aynı zamanda bir sonraki noktaya da kanar, yani çörek otu yağının bronşiyal astım gibi durumlara karşı koruma da dahil olmak üzere akciğer sağlığına yardımcı olduğuna inanılıyor. Zeitlin, “Antioksidanlar iltihapla savaşmaya yardımcı olduğu ve astımla hava yolunda iltihaplanma ile sonuçlandığı için, çörek otu yağının bu hava yolundaki iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu ve astım kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir” diyor Zeitlin. Elbette, herhangi bir tedavi protokolüne başlamadan önce bir doktora danıştığınızdan emin olun.

4. Kolesterolü düşürür

Yüksek kolesterol ile mücadele ediyorsanız, çörek otu yağı kilerinizde değerli bir takviye olabilir. Zeitlin, “Bazı çalışmalar ayrıca çörek otu yağını, kolesterolü ve kan basıncını düşürerek kalp hastalığı riskini düşürmekle ilişkilendirdi” diyor. “Bu bulgular yine yağdaki antioksidan içeriğiyle bağlantılı.”

5. Kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olur

Zeitlin, “Çörek otu yağı ve kilo kaybı hakkında çok fazla konuşma olsa da, herhangi bir gerçek bağlantının gösterilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var” diyor. “Gördüğümüz şey, çörek otu yağındaki antioksidanların kan şekeri seviyenizi düzenlemeye yardımcı olabileceği ve kan şekeri düzenlemesinin sağlıklı bir kilonun korunmasına yardımcı olduğu.”

Genel olarak, kan şekerinizi düzenli tutmanın sağlıklı bir yaşam sürmenin önemli bir parçası olduğunu unutmayın. Sürekli olarak dengesiz kan şekeri seviyeleri kalp ve böbrek hastalığı riskini artırabilir; Kısa vadede dengesiz kan şekeri seviyeleri ruh halinizi ve enerjinizi etkileyebilir. Ne kadar çok bilirsen, biliyor musun?

6. Sağlıklı bir yağ asidi dozu sunar

Robinett, çörek otu yağının yağ asitleri açısından zengin olduğunu belirtiyor. Ancak bunlar, vücut tarafından doğal olarak üretilemeyen Omega-6 ve Omega-9 gibi iyi, sağlıklı, doymamış yağ türleri olarak kabul edilir. Omega-6 saç büyümesine ve cilt yenilenmesine yardımcı olurken, Omega-9 enerjiyi artırmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

7. Beyin sağlığına bile yardımcı olabilir

Journal of Ethnopharmacology’de yayınlanan 20 yaşlı katılımcıyla yapılan küçük bir araştırmaya göre, çörek otu hafıza ve odaklanma söz konusu olduğunda potansiyel olarak faydalı olabilir. Çalışma, Nigella sativa’nın yaşlı gönüllülerde hafıza biliş ve bilişsel sağlık üzerindeki etkisini araştırdı. Bu katılımcılar iki gruba ayrıldı, bir gruba dokuz hafta boyunca günde iki kez kapsül ve diğerine plasebo verildi. Bir dizi test verildiğinde, Nigella sativanın hafıza, dikkat ve biliş üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gösterilmiştir.

8.  Cilt rahatsızlığına iyi gelebilir

Çörek otu yağı, cilt bakımı rutininizde bir bileşen olarak görmek isteyeceğiniz bir şeydir. Örneğin, Tropikal Tıp Yolculuğu’nda yayınlanan dev bir meta-analize göre, sedef hastalığı (antipsoriatik etkisinden dolayı) ve akne gibi durumların tedavisi söz konusu olduğunda yararlı olduğu bulunmuştur.

 

 

 

 

Ve bu konuda çok fazla araştırma olmadığı için hem Robinett hem de Zeitlin çörek otu yağının hamileyseniz veya emziriyorsanız muhtemelen tüketilmemesi gerektiğine işaret ediyor. Ve tabii ki, böyle bir durumla uyuşmayan bir durum olduğunu düşünüyorsanız her zaman bir profesyonele danışın.

Zeitlin, “Herhangi bir ilaç alırsanız, rutininize çörek otu yağı eklemeden önce ve özellikle kan sulandırıcı ilaçlar veya beta bloker kullanıyorsanız önce doktorunuzla konuşmak isteyeceksiniz” diyor.

Çörek otu yağı ne kadar ve ne sıklıkla alınır
Robinett, onu doğrudan kaşıkla alabileceğinizi ve kapsüllerin de yaygın olduğunu söylüyor. Tipik bir dozun günde yaklaşık 800 mg (kapsül formunda) veya günde yaklaşık bir çay kaşığı yağ olabileceğini belirtiyor. Orta boy bir şişe çörek otu yağına (34 $) yatırım yapmayı veya çörek otu soğuk preslenmiş yağ kapsüllerini (18 $) deneyin. Zeitlin şahsen yağı takviye formuna karşı almanızı ve tam bir çay kaşığı sizin için çok fazlaysa yarım çay kaşığı yapıştırmanızı önerir.

 

Ya yeterince çörek otu yağı alamazsanız? Yemeklerinizde kullanabilir misiniz? Türü! Robinett, “Lezzeti seviyorsanız, et suyuna veya çorbaya, çaylara ve hatta salata soslarına karıştırmak – tuzlu şifalı otları koymak için en sevdiğim yerlerden biri – bir öğünün seviyesini ciddi şekilde yükseltmek için harika bir yoldur” diyor.

Zeitlin, bu yağı kendi kendini pişirmek için kullanmamanın muhtemelen en iyisi olduğunu, ancak “sonradan daha çok lezzet katkısı olarak” diyor. “Böylece yemeğinizi tabağa koyduğunuzda onu tavada kızartmanızla karıştırabilirsiniz.” Zeitlin, salata sosu fikrini desteklemeye ek olarak, onu smoothie, çay veya latte ile karıştırmanızı önerir.

Cildi güçlendirici faydaları için çörek otu yağı kullanmakla daha fazla ilgileniyorsanız, topikal olarak uygulayabilir (günde iki defaya kadar ve tüm cilt tipleri için tamamdır) veya onu yıldız olarak öne çıkaran cilt bakım ürünlerini arayabilirsiniz. Osmia Organics’ten bu Balance Facial Serum (50 $) gibi içerik.

.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.